Skip to content

979 Tiffany WalkToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block443.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,856
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$317,300
66%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+5.2%
2024$7,784+16.9%
2023$6,661+0.4%
2022$6,632+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,856DeedBook 19748, Page 78Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,874DeedBook 18539, Page 875Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 15644, Page 375Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$101,380
DeedBook 4214, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1984