Skip to content

980 Tiffany WalkToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$441,300
Last Sale Date
Dec 18, 2006

Property Information

Block443.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,910
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
35%
Improvement Value:$362,700
65%
Total Assessment$559,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+5.2%
2024$9,688+14.7%
2023$8,447+0.4%
2022$8,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$441,300
DeedBook 13462, Page 1747

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 11713, Page 1274

Property Sale

Sale
$159,950
DeedBook 4259, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1984