Skip to content

794 Rue LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$454,999
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block443.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,439
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
30%
Improvement Value:$262,300
70%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+5.2%
2024$6,462+13.9%
2023$5,672+0.5%
2022$5,646+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$454,999
Sq Ft1,439DeedBook 19571, Page 361Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,439DeedBook 18886, Page 672Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,439DeedBook 18421, Page 783Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5672, Page 352

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3698, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1960