Skip to content

791 Heritage WayToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2016

Property Information

Block443.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,504
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
29%
Improvement Value:$382,900
71%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+5.2%
2024$9,294+7.8%
2023$8,620+0.4%
2022$8,582+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,932
DeedBook 4255, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1984