Skip to content

826 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$75,150
Last Sale Date
Oct 16, 1984

Property Information

Block443.04
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,560
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
48%
Improvement Value:$201,500
52%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056+5.2%
2024$6,708+18.1%
2023$5,681+0.4%
2022$5,656+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,150
DeedBook 4249, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1955