Skip to content

832 Donegal CourtToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block443.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,428
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$231,600
62%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.2%
2024$6,415+17.0%
2023$5,481+0.4%
2022$5,457+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969