Skip to content

837 Donegal CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block443.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,638
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
34%
Improvement Value:$265,900
66%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,319+5.2%
2024$6,957+18.3%
2023$5,879+0.4%
2022$5,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 12116, Page 84

Property Sale

Sale
$33,550
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971