Skip to content

821 Donegal CourtToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block443.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,238
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
30%
Improvement Value:$315,900
70%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+5.2%
2024$7,805+12.0%
2023$6,971+0.4%
2022$6,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 16761, Page 185Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 15734, Page 757Recorded1/28/2014

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5084, Page 694

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969