Skip to content

337 Twin Oaks DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block443.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,147
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
31%
Improvement Value:$302,200
69%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+5.2%
2024$7,551+18.9%
2023$6,350+0.4%
2022$6,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,147DeedBook 19366, Page 1387Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4645, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1969