Skip to content

875 Derry DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block443.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,266
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
32%
Improvement Value:$301,400
68%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,038+5.2%
2024$7,641-4.0%
2023$7,956+0.4%
2022$7,921+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13310, Page 398

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12486, Page 1858

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5527, Page 799

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4886, Page 549

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4356, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1976