Skip to content

104 Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block443.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,624
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
36%
Improvement Value:$281,300
64%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+5.2%
2024$7,604+25.0%
2023$6,082+0.4%
2022$6,055+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5687, Page 75

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5355, Page 303

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4436, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1976