Skip to content

110 Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block443.05
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,327
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
40%
Improvement Value:$238,600
60%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,240+5.2%
2024$6,882+26.7%
2023$5,431+0.4%
2022$5,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,327DeedBook 17689, Page 1997Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5303, Page 717

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976