Skip to content

116 Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$287,116
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block443.05
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,624
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
37%
Improvement Value:$288,500
63%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+5.2%
2024$7,954+22.6%
2023$6,488+0.4%
2022$6,459+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,116
DeedBook 14984, Page 1196

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5660, Page 611

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4913, Page 535

Property Sale

Sale
$48,250
DeedBook 3524, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1976