Skip to content

832 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1923

Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block443.05
Lot39.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,872
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
46%
Improvement Value:$198,000
54%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+5.2%
2024$6,405+18.2%
2023$5,418+0.4%
2022$5,395+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923