Skip to content

810 Derry DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 20, 2007

Property Information

Block443.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,638
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
33%
Improvement Value:$255,800
67%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.2%
2024$6,609+19.7%
2023$5,521+0.4%
2022$5,497+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969