Skip to content

818 Derry DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block443.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,369
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
34%
Improvement Value:$244,200
66%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+5.2%
2024$6,408+17.8%
2023$5,438+0.4%
2022$5,414+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,369DeedBook 16163, Page 1392Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15038, Page 1840

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14365, Page 934

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5644, Page 734

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4921, Page 152

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4813, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1969