Skip to content

357 Twin Oaks DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 4, 2012

Property Information

Block443.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,105
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
32%
Improvement Value:$282,400
68%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,528+5.2%
2024$7,156-6.7%
2023$7,670+7.3%
2022$7,150+15.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15383, Page 726

Property Sale

Sale
$54,775
DeedBook 3803, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1979