Skip to content

370 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block443.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,664
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
34%
Improvement Value:$256,600
66%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076+5.2%
2024$6,727+14.6%
2023$5,869+4.9%
2022$5,593+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,664DeedBook 17752, Page 259Recorded1/14/2020

Property Sale

Sale
$14,800
DeedBook 3821, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1979