Skip to content

356 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block443.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,444
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
30%
Improvement Value:$326,400
70%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+5.2%
2024$8,021+1.4%
2023$7,908+0.4%
2022$7,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,444DeedBook 19205, Page 788Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 12581, Page 295

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10820, Page 347

Property Sale

Sale
$37,240
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971