Skip to content

349 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Date
Apr 2, 1984

Property Information

Block443.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,645
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
34%
Improvement Value:$244,800
66%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+5.2%
2024$6,419+10.7%
2023$5,799+0.4%
2022$5,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971