Skip to content

357 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block443.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,819
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
30%
Improvement Value:$293,800
70%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+5.2%
2024$7,267+18.9%
2023$6,110+0.4%
2022$6,083+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 13377, Page 1334

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4021, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1970