Skip to content

348 Killarney DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block443.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,262
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
48%
Improvement Value:$136,600
52%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+5.2%
2024$4,546-2.2%
2023$4,649+0.4%
2022$4,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,262DeedBook 18317, Page 1149Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3690, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1977