Skip to content

360 Killarney DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Mar 10, 1994

Property Information

Block443.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,706
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
37%
Improvement Value:$218,500
63%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,273+5.2%
2024$5,963+7.9%
2023$5,526+0.4%
2022$5,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5146, Page 102

Property Sale

Sale
$34,261
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973