Skip to content

370 Killarney DriveToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block443.10
Lot9.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,338
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
32%
Improvement Value:$326,300
68%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+5.2%
2024$8,262+5.3%
2023$7,848+0.4%
2022$7,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,338DeedBook 17265, Page 39Recorded10/11/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5342, Page 934

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 5004, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4914, Page 215