Skip to content

388 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block443.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,164
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
34%
Improvement Value:$256,100
66%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067+5.2%
2024$6,718-0.9%
2023$6,781+0.4%
2022$6,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 13728, Page 1399

Property Sale

Sale
$59,230
DeedBook 3828, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1979