Skip to content

381 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block443.12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,094
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
35%
Improvement Value:$262,600
65%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+5.2%
2024$6,986+7.1%
2023$6,523+0.4%
2022$6,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,094DeedBook 20004, Page 1695Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 16469, Page 1005Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$57,811
DeedBook 3806, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1979