Skip to content

383 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 26, 2007

Property Information

Block443.12
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,800
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
37%
Improvement Value:$235,300
63%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+8.5%
2024$6,315+1.9%
2023$6,200+0.4%
2022$6,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 13579, Page 1814

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5253, Page 181

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 4650, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1979