Skip to content

389 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block443.12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,872
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
38%
Improvement Value:$228,700
62%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+5.2%
2024$6,365+5.9%
2023$6,009+0.4%
2022$5,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 17059, Page 1397Recorded3/21/2018

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 12170, Page 1579

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4703, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1979