Skip to content

373 Kildare DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block443.12
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,440
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
51%
Improvement Value:$175,000
49%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+5.2%
2024$6,180+1.8%
2023$6,072+0.4%
2022$6,045+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 15629, Page 1436Recorded9/4/2013

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 12913, Page 1675

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 11062, Page 696

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5405, Page 561

Property Sale

Sale
$54,725
DeedBook 3817, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1979