Skip to content

400 Killarney DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$61,550
Last Sale Date
Apr 3, 1979

Property Information

Block443.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,336
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$291,600
70%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+5.2%
2024$7,194+1.2%
2023$7,107+0.4%
2022$7,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,550
DeedBook 3818, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1979