Skip to content

868 Jamesport DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block443.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,240
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
23%
Improvement Value:$358,600
77%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+5.2%
2024$8,060+17.2%
2023$6,876+0.4%
2022$6,846+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,240DeedBook 19934, Page 1546Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,020DeedBook 19186, Page 491Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,206DeedBook 17823, Page 1294Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4780, Page 270

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972