Skip to content

1062 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block443.15
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,896
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$370,100
74%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+13.9%
2024$7,961+3.8%
2023$7,668+0.4%
2022$7,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000
Sq Ft2,896DeedBook 18997, Page 313Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5498, Page 577

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4768, Page 4

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4230, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1984