Skip to content

892 Nantucket CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$28,490
Last Sale Date
Jul 22, 1971

Property Information

Block443.16
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$248,100
71%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,357+5.2%
2024$6,043+9.3%
2023$5,529+0.4%
2022$5,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971