Skip to content

874 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 3, 1989

Property Information

Block443.16
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,040
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
22%
Improvement Value:$353,800
78%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,209+5.2%
2024$7,803+18.3%
2023$6,598+0.4%
2022$6,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4796, Page 785

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4228, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1971