Skip to content

976 Goose Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Feb 15, 1985

Property Information

Block443.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
28%
Improvement Value:$245,700
72%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+5.2%
2024$5,898+10.4%
2023$5,343+0.4%
2022$5,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4283, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1971