Skip to content

960 Goose Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
May 21, 1992

Property Information

Block443.16
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,494
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
27%
Improvement Value:$266,800
73%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+5.2%
2024$6,367+9.4%
2023$5,819+0.4%
2022$5,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4982, Page 118

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4571, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1971