Skip to content

1020 Culpepper DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block443.17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,658
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$270,800
72%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+5.2%
2024$6,470+8.7%
2023$5,954+0.4%
2022$5,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 16519, Page 1364Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$28,885
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971