Skip to content

945 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 7, 2018

Property Information

Block443.17
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,382
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$221,800
68%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+5.2%
2024$5,622+4.7%
2023$5,368+0.4%
2022$5,345+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 17058, Page 271Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13933, Page 499

Property Sale

Sale
$31,080
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972