Skip to content

995 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block443.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,401
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
22%
Improvement Value:$353,500
78%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276+5.2%
2024$7,867+15.6%
2023$6,804+0.4%
2022$6,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,401DeedBook 17256, Page 153Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$121,540
DeedBook 5456, Page 647

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3941, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1971