Skip to content

986 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 13, 1997

Property Information

Block443.19
Lot134
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage696
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
67%
Improvement Value:$73,200
33%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,083+5.2%
2024$3,881+1.8%
2023$3,813+0.4%
2022$3,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5438, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1950