Skip to content

974 Yellowbank RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block443.21
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,266
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
29%
Improvement Value:$359,600
71%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+5.2%
2024$8,769+6.0%
2023$8,274+0.4%
2022$8,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 16234, Page 1929Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 11942, Page 1350

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 4594, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1987