Skip to content

1075 Verdant RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block443.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,196
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
33%
Improvement Value:$213,000
67%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+5.2%
2024$5,505+10.7%
2023$4,972+0.4%
2022$4,951+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5750, Page 595

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4827, Page 743

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3640, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1974