Skip to content

990 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block443.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,461
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
28%
Improvement Value:$267,600
72%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+5.2%
2024$6,432+18.4%
2023$5,431+0.4%
2022$5,407+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,461DeedBook 18859, Page 48Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 10574, Page 483

Property Sale

Sale
$112,700
DeedBook 4999, Page 561

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4693, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1972