Skip to content

984 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Oct 22, 2013

Property Information

Block443.22
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,461
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
35%
Improvement Value:$198,700
65%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+5.2%
2024$5,257-0.6%
2023$5,288+0.4%
2022$5,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 15672, Page 783Recorded10/28/2013

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 5401, Page 671

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4723, Page 637

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 4402, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1973