Skip to content

987 Shadow Oak DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block443.22
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,662
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
29%
Improvement Value:$259,800
71%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+5.2%
2024$6,315+7.5%
2023$5,877+0.4%
2022$5,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 15338, Page 1415

Property Sale

Sale
$272,900
DeedBook 12289, Page 875

Property Sale

Sale
$127,800
DeedBook 5649, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1973