Skip to content

1073 Acorn DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block443.22
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,852
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
32%
Improvement Value:$238,700
68%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+5.2%
2024$6,105+4.1%
2023$5,867+0.4%
2022$5,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,852DeedBook 20006, Page 494Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 15787, Page 495Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$36,965
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973