Skip to content

1071 Acorn DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jun 13, 1978

Property Information

Block443.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,174
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
35%
Improvement Value:$200,500
65%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+5.2%
2024$5,357+2.5%
2023$5,228+0.4%
2022$5,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 3728, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1973