Skip to content

988 Shadow Oak DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 19, 1988

Property Information

Block443.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,612
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$203,800
66%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,623+5.2%
2024$5,345+0.1%
2023$5,338+0.4%
2022$5,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4720, Page 57

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3827, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1973