Skip to content

1076 Acorn DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Date
Jul 21, 1994

Property Information

Block443.24
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,396
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
20%
Improvement Value:$412,200
80%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+5.2%
2024$8,935+3.2%
2023$8,657+0.4%
2022$8,619+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5185, Page 842

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4579, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1975