Skip to content

921 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Date
Dec 30, 1991

Property Information

Block443.25
Lot17.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,266
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
41%
Improvement Value:$271,900
59%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+5.2%
2024$7,961+17.4%
2023$6,781+0.4%
2022$6,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4954, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1986